نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی:

۷۰میلیارد مس‌سونگون برای احیای جنگل‌های‌ارسباران هزینه شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در حوزه جنگل با کم لطفی مواجه هستیم، تاکید کرد: مس سونگون حدود ۷۰ میلیارد تومان برای احیای جنگل های ارسباران به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری پرداخت کرده است که این مبالغ باید صرف تامین امکانات و احیای جنگل های ارسباران شود.

احمد علیرضا بیگی در گفتگو با مهدنیوز افزود: با توجه به این که مس سونگون جزو صنایع آلاینده است و به نحوی حیات جنگل های ارسباران را تهدید می کند در این زمینه تکالیفی برای مس سونگون در نظر گرفته شده است.

وی اظهار کرد: زمانی که مس سونگون محکوم به پرداخت این مبالغ شد منابع طبیعی متعهد شده بود که این پول را صرف احیای جنگل های ارسباران کند.

پیگیر اخذ منابع مالی مس سونگون از منابع طبیعی هستم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی وجود یک طرح ایمنی برای جنگل های ارسباران را ضروری دانست و گفت: با توجه به مبالغ پرداخت شده از سوی مس سونگون، برای احیای جنگل های ارسباران نباید مشکل منابع مالی داشته باشیم.

بیگی با بیان این که در آتش سوزی اخیر جنگل های ارسباران، آمادگی لازم را برای این حادثه نداشتیم، افزود: باید این منابع مالی، از  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان  گرفته شود که ما نیز این موضوع را پیگیری می کنیم.

وی گفت: مدتهاست که موضوع تاراج درختان جنگل های ارسباران را بازگو می کنیم ولی متاسفانه طرف مقابل این موضوع را انکار می کند که در این زمینه این سهل انگاری بسیار روشن است.

برای حذف جنگل های ارسباران باید ساز و کار مراقبتی داشته باشیم

وی با اشاره به سهل انگاری اتفاق افتاده در موضوع آتش‌سوزی عمدی و یا غیرعمدی ادامه داد: حتی در یک کارخانه نیز احتمال آتش سوزی و تمهیدات لازم برای مهار آتش سوزی در نظر گرفته می شود بنابراین باید برای جنگل نیز چنین تمهیداتی اتخاذ شود و سازو کار مراقبتی داشته باشیم تا اگر اتفاقی بیفتد بتوانیم آتش را خاموش کنیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: باید امکانات لازم را داشته باشیم تا این همه خسارت به جنگل ها وارد نشود چرا که این جنگل ها منحصر به فرد هستند.

بیگی اظهار کرد: موضوع آتش سوزی جنگل های ارسباران را از وزیر جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست به صورت جدی پیگیر هستم تا چاره ای برای این مشکل بیابیم.

آمادگی لازم برای آتش سوزی جنگل های ارسباران را نداشتیم

وی ادامه داد: در زمان بحران باید بتوانیم تمام امکانات استان را بسیج کنیم و بر روی آن متمرکز شویم و مشکل را بر طرف کنیم که در این زمینه امکانات زیاد و نیروی انسانی بسیاری داریم و قطعا اگر از بسیج و ارتش خواسته شود بدون تردید کمک خواهند کرد.

وی گفت: در آتش سوزی اخیر جنگل های ارسباران آمادگی لازم را برای این حادثه نداشتیم بنابراین باید با تدوین برنامه و اتخاذ تمهیدات لازم بتوانیم در زمان وقوع چنین حوادثی جنگل ها را نجات دهیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در جریان دستگیری ۴ نفر در رابطه با آتش سوزی جنگل های ارسباران نیستم، افزود: مسئولان ذیربط حتما در این زمینه اطلاع رسانی خواهند کرد.

ارسال نظر